ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏକ ଶ୍ରମ ୟୁନିଟ୍ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶ୍ରମ ସଂଗଠନ (ଆଇଏଲ୍ଓ) ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗାଇ ରାଇଡର୍ର ଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ର ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୦.୫ କୋଟି ଲୋକ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଭାବରେ ଚାକିରି ହରାଇବେ ବୋଲି ଆକଳନ କରିଛି
ଏହି ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ମହାମାରୀକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲକଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ହେଲେ ଏହାର ଆକଳନକୁ ପୁଣି ଥରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ; ଏହି ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଅନୌପଚାରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧.୬ ବିଲିୟନ କର୍ମଚାରୀ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି;ଏହା ବିଶ୍ୱର ୩.୩ ବିଲିୟନ କର୍ମଶାଳାର ପ୍ରାୟ ଅଧା ଅଟେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି
ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଖୁଚୁରା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ବିପଦ ଭଳି ଗୁରୁତର ସଙ୍କଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଉଦ୍ୟୋଗ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି; ଆଇଏଲଓ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ମାସରେ ତାଲା ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆୟରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି; ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ, ୟୁରୋପ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଏସିଆ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ୨୧.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି
ମହାମାରୀ ଏବଂ ଚାକିରିର ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ରାଇଡର୍ର ମତ ଦେଇଛନ୍ତି; ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟ ନଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ, ସୁରକ୍ଷା ସହ ଭବିଷ୍ୟତ ବି ଅନ୍ଧକାରକୁ ଠେଲି ହେଇଯାଇଛି; ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଡୁବିଯିବା ଅବସ୍ଥାକୁ ଗଲାଣି; ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ସଞ୍ଚୟ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଋଣ ବାକି ନାହିଁ; ଯଦି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହୁଁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here