ଏକ ନିଆରା ବାହାଘର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଯେଉଁଠି ନା ବାଜିଥିଲା ବାଜା ନା ଫୁଟିଥିଲା ବାଣ । ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ଆପଣେଇଛନ୍ତି ଭଦ୍ରକର ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର ନାୟକ । ଆଉ ଏହି ବାହାଘରକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଓଡିଶାବାସୀ ପ୍ରଂଶସା କରୁଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀପ୍ଂକୁ ।    ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାହାଘର ବିଷୟରେ ।

ଜିଲ୍ଲା ଭଦ୍ରକରେ ଆଦର୍ଶ ବିବାହକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ତେଜ । ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ହେଇଛି ନିଆରା ବାହାଘର । ବିନା ବାଜା, ବାଣ ଓ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ବର ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଆସିବା ପରେ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଗଛ ଚାରା ଭେଟି । ଭଦ୍ରକ ବାସିନ୍ଦା ଦିଲ୍ଲୀପ ନାୟକ ନିଜ ବଡ ପୁଅ ଦିନେଶଙ୍କ ବାହାଘରରେ ଏଭଳି କିଛି କାମ କରି ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସାଉଂଟୁଛନ୍ତି । ପୁଅର ବାହାଘରରେ ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ସମାଜକୁ କିଛି ଏଭଳି ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ସନ୍ଦେସ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀପ ।

ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଯେଉଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କର୍ଡ ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେଥିରେ ଉପହାର ନଆଣିବାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଉଲେଖା କରାଯାଇଥିଲା । ଦିନେଶଙ୍କ ବାହାଘର ଭୋଜିରେ ଯୋଗଦାନ ଦେବା ସହିତ ବିନା ଉପହାରରେ ଆସିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଦିଲ୍ଲୀପ । ତେବେ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ ଗଛ ଚାରା ସହ ବ୍ୟାଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗଛ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ରୁ ଅଧିକ ଅତିଥିଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀପ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ବାହାଘର ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଯାଇଛି ସମାଜରେ ।

ଦିନକୁ ଦିନ ପ୍ରଦୂଷଣ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଏହିଭଳି ନିଆରା ଢଂଗର ବାହାଘର ସମାଜ ଓ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛି । ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ସହ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଛୋଟିଆ ପ୍ରୟାସ ପରିବେଶକୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ରଖିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀପଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏବେ ଚାରିଆଡେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି । ବାହାଘରରେ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଗଛ ଚାରା ଦେଇ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିବାର ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଛି । ଆପଣ ବି ପଦେ ଲେଖି ସ୍ୱାଗତ କରନ୍ତୁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here